Poradenství:

Ing. Aleš Novák
e-mail: novak.modely@seznam.cz
telefon: 723 723 055
 

Prodejna a doručovací adresa:

TT modelář

Ing. Aleš Novák
Kpt. Jaroše 2195/24, 680 01  Boskovice
Otevřeno po předchozí telefonické či mailové domluvě v čase pondělí až neděle, 7–21 hod.

Provozovatel:

Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!

Ing. Aleš Novák

Gagarinova 1945/15, Boskovice
IČ: 7808658, DIČ: CZ7507084431
Jsme plátci/ DPH, všechny ceny
jsou uvedeny včetně DPH.

Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!

 

Výstavba vlastního kolejiště - několik informací do začátku

Toto modelové kolejiště spolu tvoří již bezmála 12 let dva kamarádi: Aleš Novák a Tomáš Čudrnák. První určuje celkovou koncepci a specializuje se na pokládku kolejí a tvorbu krajiny, úpravy vozidel a budov, Tomáš navrhl a postavil pro stanici elektromagnetické přestavníky k výhybkám, provádí údržbu a opravy vozidel, přestavby pojezdů atd. Je to technický mozek naší dvojice.

Postupně se samozřejmě vyvíjíme, od garážového kolejiště v roce 1988 s plechovým kolejivem (i to bylo s velkým štěstím sehnané ve frontě v den, kdy došlo zboží do prodejny Mladý technik), se kterým jsme přečkali i konec totality, přes první použití tehdy ještě prototypového kolejiva TT Pilz (1992) až po rok 1997, kdy jsem na konci vysoké školy již měl více času a také svůj první příjem.

Tehdy jsem se rozhodl pro stavbu zgruntu nového kolejiště na kvalitativně nových principech. Na plastové desce jsme začali tvořit stanici Srnčí Hora, která dosud tvoří základ mého kolejiště a pokud se na to podíváme bez růžových brýlí, tak také jeho jedinou použitelnou část. A přesto, že bych dnes asi použil výhybky EW 2 nebo 3 a ne EW 1, prodloužil koleje tad, tak díky tehdejšímu soustředění se na kvalitu je a bude stále platnou součástí naší „anlágy“.

Dle současných plánů bude mít celé kolejiště tvar U s rozměry jednoho ramene 6,94 x 0,8 m, základny 2,46 x 0,8 m a druhého ramene 5,63 x 1,15 m.

Nejdříve jsem budoval kolejiště převážně sám, s Tomášovou pomocí, ale od roku 2004 se jedná o společné kolejiště i ve smyslu finančních nákladů, což umožnilo například přechod na digitální systém řízení jízdy vlaků. Toto se projevilo jako významný kvalitativní posun k lepšímu, spolu s důsledným používáním vozidel s novou generací pojezdů od f. Tillig a Roco, kinematik krátkého spřáhla a dalších novinek ve velikosti TT. Ovládání příslušenství ve stanici Srnčí Hora zůstává analogovou záležitostí. Nicméně pro budované odstvané nádraží již nakupujeme dekodéry pro výhybky a plánujeme jeho ovládámí digitálně.

Základním mottem kolejiště je snaha o věrné modelové ztvárnění skutečnosti (s nutnými kompromisy) a (pokud okolnosti dovolí) vysokou technickou úroveň. Jak se to bude dařit,  ukáže čas, ale již nyní se dá říci, že nemáme zásadní problémy se spolehlivostí a charakterem pohybu vozidel, přestavováním výhybek atd., což se u dřívějších pokusů o kolejiště říci nedalo.

Kolejiště by mělo znázorňovat provoz na podhorské neelektrifikované trati ČSD ve IV. epoše. Nepředstavuje žádnou konkrétní trať, ale charakterem provozu a nasazovanými vozidly bychom jej mohli přirovnat například k trati Hanušovice – Jeseník – Krnov koncem 80.let.