Nabídka zboží

Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy

Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy
Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy Kalendář 2020, Parní lokomotivy severní dráhy, Cykloknihy

Výrobce: Cykloknihy Cykloknihy
Katalogové číslo: ParLokSevDrahy2020
Dostupnost: 2
Cena: 348,00Kč
Bez daně: 288,00Kč
Množství:  
   - NEBO -   

PARNÍ LOKOMOTIVY SEVERNÍ DRÁHY CÍSAŘE FERDINANDA

na litografiích akademického malíře Jiřího Boudy

Po úspěchu kalendáře velkých parních lokomotiv od Jiřího Boudy pro rok 2019 přicházíme s dalším mašinkovým kalendářem pro obdivovatele železniční nostalgie a pro milovníky uměleckého díla Jiřího Boudy. Tyto krásné barevné litografie vytvořil Jiří Bouda v roce 1989. Bylo jich bohužel jen 7, takže z nich nebylo možné sestavit kalendář měsíční, nýbrž dvouměsíční.

Historie Severní dráhy císaře Ferdinanda je velice zajímavá. Byla první parostrojní železnicí vybudovanou na našem území a jednou z největších soukromých drah v bývalé monarchii. Navíc v letošním roce si budeme připomínat jedno její výročí. Přesně před 180 lety, dne 6. června 1839, po ní přijel z Vídně do Břeclavi první vlak a 7. července téhož roku pak dorazil první vlak z Vídně až do Brna.

Ještě předtím — 11. 11. 1838 — dojela do Brna po rozestavěné trati z Rajhradu lokomotiva Moravia. Jak se tam dostala? Dost složitě. Nejprve ji ze Stephensonovy lokomotivky v Newcastlu přepravili z Anglie lodí do italského námořního přístavu v Terstu a odtud zasilatelskou firmou dopravili do Vídně. Tam ji smontovali, vyzkoušeli a před odvozem na Moravu znovu rozebrali. Do Rajhradu ji přivezly těžké formanské vozy rozloženou v bednách. Opět ji smontovali a znovu zpojízdnili. Za nemalé pozornosti obyvatel absolvovala svou první zkušební jízdu.

Napsat recenzi

Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže:Štítky