Nabídka zboží

Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy

Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy
Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy Kalendář 2019, Parní lokomotivy, DOPRODEJ, Cykloknihy

Výrobce: Cykloknihy Cykloknihy
Katalogové číslo: ParLok2019
Dostupnost: 2
Cena: 499,00Kč
Bez daně: 412,00Kč
Množství:  
   - NEBO -   

PARNÍ LOKOMOTIVY – 2019

Velký nástěnný kalendář pro letošní rok

Opravdová lahůdka pro obdivovatele železniční nostalgie a pro milovníky uměleckého díla Jiřího Boudy.

 

Železniční tématika tvořila stěžejní část umělecké tvorby Jiřího Boudy. Věnoval se jí od samého začátku, přičemž poslední litografii parní lokomotivy vytvořil na jaře téhož roku, ve kterém nás opustil.

Romantické obrázky krajiny s jedoucím i stojícím vlakem, detaily ze života různých železničářských profesí, nádraží velká i malá, v provozu i opuštěná, železniční přejezdy, hradla, návěstidla, strážní domky a hlavně lokomotivy zachytil ve svých kresbách s neuvěřitelnou věrností. Samotné lokomotivy – zejména parní, ale i motorové a elektrické – se objevují na jeho grafických listech nejčastěji. Parní mašiny mu ale učarovaly nejvíce. Zachytil je s takovými detaily, že při pohledu na jejich bokorysy máme dojem, že se jedná o vybarvené technické výkresy. Přitom technika litografie, kterou si zvolil, je nesmírně pracná, náročná na umělce i mistra tiskaře. V Jiřího obrazech se ale zračí jen naprostá lehkost a elegance. Grafiky vytvářel od roku 1972 a tu poslední, Zeleného Antona, vytiskl v litografické dílně svého syna Martina v roce 2015.

Přezdívky, mnohdy úsměvné, dostávaly lokomotivy od samotných železničářů i svých obdivovatelů. Sám Jiří Bouda byl ale také velký šprýmař. Například u lokomotivy 475.001, přezdívané Bába s nůší, nakreslil starou paní s nůší na zádech a před Rosničku 464.201 postavil skupinku konstruktérů Škodovky s přejímači od ČSD.

Parní lokomotiva je sama zázrakem techniky, obrem fungujícím s přesností hodinek, technické i umělecké dílo zároveň. Mohutný kotel, spleť potrubí, hadic a hadiček, obrovská kola, spojnice, ojnice, množství pák i budíků, a to všude u rychlíkových lokomotiv podtržené ještě barevným nátěrem. Přehlédnout nelze ani vše kolem zahalené spoustou kouře, vůní oleje a syčící páry, navíc provázené typickými zvuky slyšitelnými do daleka.

Parní lokomotivy v provozu pamatuje dnes jen starší generace. Mladší je znají z příležitostných nostalgických jízd nebo z muzeí. V tomto kalendáři je Jiřím Boudou zachycena alespoň část těchto zázračných strojů. Jak pro potěchu oka a duše, tak pro zachování budoucím generacím.

O kalendáři parních lokomotiv přinesl informaci také časopis Železničář ve svém zářijovém čísle. Redaktor Martin Harák v článku vystihl, jak se kalendář zrodil a vyzpovídal i syna autora původních litografií - Martina Boudu. Toho spolu s kalendářem pak vyfotil v jeho litografické dílně v Praze (článek připojujeme v galerii).

P.S. Možná si někdo položí otázku: Proč jsou parní lokomotivy na internetových stránkách s cyklotématikou? Odpověď je jednoduchá. Mají spojitost s cestováním a autorem obrázků je akademický malíř Jiří Bouda, kterému jsme vydali tři knížky. A navíc ... Jiří Bouda byl naším dobrým kamarádem. Odešel náhle v roce 2015 a moc nám chybí.

Napsat recenzi

Vaše jméno a příjmení:


Vaše recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Opište prosím kód z obrázku do pole níže:Štítky