Ing. Aleš Novák
e-mail: novak.modely@seznam.cz
telefon: 723 723 055
TT modelář
Ing. Aleš Novák
Kpt. Jaroše 2195/24, 680 01 Boskovice
Otevřeno po předchozí telefonické či mailové domluvě v čase pondělí až neděle, 7–21 hod.
Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!
Ing. Aleš Novák
Gagarinova 1945/15, Boskovice
IČ: 7808658, DIČ: CZ7507084431
Jsme plátci/ DPH, všechny ceny
jsou uvedeny včetně DPH.
Tato adresa není určena k zasílání korespondence !!
Doplňování vozidlového parku pro stávající kolejiště se stanicí Srnčí Hora, a zejména začátek stavby skryté stanice a jejího ovládání, již v digitálu.
26.12.2009: Na závěr roku několik sice nepovedených, ale přesto dokumentujících snímků z provozu. Doplnili jsme soupravu vozů Bmto Kuehn na dva kusy a také se nám zde prohání nový Sergej T 679.006 od Roca.
26.12.2009: Vzhledem k postupnému chřipkování celé rodiny není postup prací tak rychlý. Ale něco se dějě: máme nakoupeny digitální dekodéry pro ovládání výhybek, detekci obsazení kolejí ve skrytém nádraží, smyčkový modul. Posunuli jsme se i v montáži kolejí - položili jsme poslední překližkové plochy pod skryté nádraží. viz snímky.
ještě bez tlumící vrstvy
Zde skryté nádraží již s korkem, zbývá položit zhlaví a poté hurá spojovací kolejí na vratnou smyčku.
12.11.2009: Téměř dokončena pokládka kolejí na dílu 3 (přidáno 6 metrových prutů), vyměněny bandáže na dvojkolích na Sergeji Tillig (další náhradní balení 8 ks bandáží na skladě), přičemž pomáhal jeden z přátel a zákazníků p. M. Pospíšil. Děkujeme! N alevém snímku je vidět přechod rozhraní dílu 3 a 4, řešený Modullaugleise (viz článek Výstavba kolejiště I) a el. dělení (pro jistotu obou kolejí) z důvodu detekce jejich obsazení. Na spodních snímcích je celkový pohled na odstavné nádraží a pohled "pod sukně" na namontované přestavníky s paměť. drátkem.
31.10.2009: Takže nyní se podařilo dokončit (až na malý kousíček, který ihned dodělám, slibuju!) zhlaví a část kolejí skrytého nádraží pro jednokolejnou trať. Tato část se nachází na rámu č.4, dále budu pokračovat na rámu č.3, zde koleje (všech 6 dopravních) proběhnou a na rámu 2 bude opět odjezdové zhlaví. Z něj trať povede na smyčku, kde se soupravy otočí a zajedou zpět do nádraží. Toto je tedy postup pro nejbližší měsíce a to včetně elektrického zprovoznění stanice, které díky digitálu nebude tak složité, nicméně ovládání výhybek, zvážení jejich převodu na digitál a posléze na řízení pomocí PC a programu RailCo (viz třeba stránky kolegy Pinty Lokopin.) to také něco zabere.
A teď téměř do současnosti. Letmý pohled do naší pracovny s jednou z budoucích stanic velkého kolejiště. Prozatím v provozu s provizorním objízdným oválem. Posléze bude stanice umístěna na nové kolejiště, do odpovídající výškové úrovně.
Bližší pohled na Srnčí Horu.
Detail levého zhlaví s St.1, spěchajícím chodcem a odstavenou MUV-kou. Jsou použity výhybky EW 1 (jiné tehdy nebyly. Lampy Dominik. Budovy přebarveny a patinovány.
Pohled do pravého zhlaví, výhybka prošla těžkou střední opravou, dělníci v pozadí ještě dokončují konečnou úpravu figury. mimochodem, výhybka prošla skutečně výměnou, při čištění se vylomil jazyk.
Budova strojové stanice - nízká a budova se služebními byty-vysoká. Mimochodem poznáte, že se jedná o upravenou stavebnici Altmittweida od Auhagenu? V pozadí na 2. koleji historická cisterna R Kolínská rafinerie petroleje.
Ještě ne úplně dokončená silnice III. třídy stoupající po úbočí jehličnatého lesa. U přejezdu ještě výstražníky vzor SSSR, nyní jsou již nahrazeny AŽD z produkce p. Báni, včetně zvukového modulu.
Skladiště pro zboží - v současnosti využívané Stavebninami n.p.. Cisterna Benziny se zde pouze otáčí a muž spěchá na vlak přes koleje!
Zastávka ČSAD s čekajícím cestujícím a autobusem Š 706 RTO, dosluhujícím na kratších linkách v okolí Srnčí Hory.
Tak tvoříme kolejiště s Aleškem, když zde zrovna není Tomáš.
Stoupací smyčka, která bude umístěna do tratě mezi skryté nádraží a Srnčí Horu.
Traktor Forschritt stoupá po nedokončené silnici.
Vykolejení R 738 vedeného Taurusem Railion ve stanic S.H.
A opět něco novějšího: vestanici S.H míjí Ragulin T 679.2 (originál Roco) protijedoucí povoz (Preiser N).
Nyní je již sestaven rám nejdelší strany nového kolejiště. V těchto místech bude trať ze skrytého nádraží stoupat spirálou nahoru do stanice Srnčí Hora.
Pohled na sestavenou konstrukci, ještě bez noh, jakoby na druhou stranu než předchozí.
Pokládka druhé výhybky ve skrytém nádraží, EW2, dráty pájeny zespoda, připevnění hřebíčky-vyhodnoceno jako optimální! X - přeměřování, upravování, vrtání děr na dráty a strunu přestavníků. Mimochodem, budeme používat princip paměťového drátku, přestavník vyrobený p. Toufarem z Brna.
První dvě hotové výhybky. K el. napojení jsem použil originál kontaktní plíšky, ale místo pouhého dotyku jsem radši použil důkladné propájení. V Srnčí Hoře jsme již řešili mnoho problémů s EW 1 a jejich podstrčenými plíšky.
Učím se pájet.
A zde použití Modullausgleise, tedy kolejí pro spojování modulů. Zajímavý "forichtung", koleje lze vysunovat a zasunovat. Děcka, pozorte!! Ideální na takové to domácí spojování segmentů kolejiště. Díky tomu se lze vyhnout zachycení kolejnic o sebe, pokud by se řezaly napřesno a zárověň je zajištěno jejich bezvadné spojení a celý spoj má seříditelnou vůli. Máme v prodejně skladem!
Syn mě vyfotil zabraného do přípravy montáže tlumiče kmitů podvozku na vůz Bmee ČSD IV. epocha - tedy moje epocha. Zároveň je vidět i pracovní část naši pracovny. Dva pracovní stoly (já a Tomáš Čudrnák, ale i nádherná možnost mít na kždém rozpracované něco jiného), zásobárna materiálu v skříňkách MARS atd.
Dnes (2.8.2009) jsme zahájili pravidelné a velmi nutné čtvrtletní čištění kolejiště. Většinou ho provádí parťák Tomáš, ale ten je teď na dovolené. Takže se toho s radostí ujal náš syn Alešek a začal nejdříve čistící gumou.
Pak také čistící vůz Roco clean. Uspokojivě ho utáhne jen Taurus-ka (a pak, že Piko hobby něco míň).
A nakonec vysávání pomocí vysavače Tomix a po výměně otočné hlavy a doplnění čistící kapaliny i leštící jednotka.
Zatím používaný řídící panel, vlakové cesty jsou spínány pomocí relé v panelu, jsou použity elmag. přestavníky vlastní výroby (T. Čudrnák). Návěstildla jsou závislá na zapnutém úseku a poloze výhybky(u 3. koleje, kde je možnost odjíždět rovně , nebo do odbočky. Už není používáno spínaní jednotlivých úseků v nádraží, protože pro řízení jízdy používáme digitální systém Lenz. Na novém kolejišti uvažujeme o řízení příslušentsví rovněž digitálně a pomocí PC a programu RailCo.