Berlín nelze srovnávat s žádným jiným evropským hlavním městem, historie metropole na Sprévě je příliš odlišná. V roce 1871 se stalo hlavním městem Německé říše a jeho postup až k největšímu průmyslovému městu Evropy během několika desetiletí až do první světové války je obzvláště fascinující. Místní dopravní systém, který vznikl současně a skládá se z městských, kruhových a podzemních železnic, jedinečným způsobem doplnil četné tramvajové a autobusové trasy a propojil obytné, průmyslové a rekreační oblasti. A všechny regiony říše byly brzy spojeny s efektivními hlavními železnicemi, Berlín se stal německou dopravní metropolí.
Po první světové válce následovala Výmarská republika, Třetí říše, druhá světová válka s jejím strašným zničením, okupace Rudou armádou na konci dubna 1945 a od července 1945 navíc západními spojenci v jejich dřívějších definovaných sektorech; poté rozdělení na východní a západní Berlín kvůli roztržce mezi západními spojenci a sověty, blokáda od června 1948 do května 1949, selhání 17. června 1953 kvůli použití sovětských tanků a nakonec - jako by toho nebylo dost - 13. srpen 1961. Od roku 1945 do roku 1989 byl Berlín nakonec symbolem rozdělení Německa a Evropy.
S 520 vzácnými, většinou nepublikovanými fotografiemi a ilustracemi vás tato práce provede náročnými předválečnými a poválečnými roky i obdobím rozdělení až ke sklonku století (1989/90). Známému redaktorovi Freiburgu a bestselleru VGB Gerhardu Greßovi se opět podařilo sepsat skvělou knihu, která reflektuje 20. století, které bylo formováno ekonomickými krizemi, válkami, rekonstrukcí a strukturálními změnami. Přirozeně je kladen důraz na železniční dopravu. Svou roli zde hraje také letecký provoz a zejména obrovská síť autobusů.
248 stran ve formátu 22,3 x 29,7 cm, asi 520 vyobrazení, tvrdé desky.